Terapia psychologiczna

Zajęcia psychologiczne są okazją do wnikliwego rozpoznania zainteresowań, upodobań, preferencji dzieci, zdefiniowania ich atutów i umiejętności, dzięki którym mogą odnosić sukcesy. Praca psychologa obejmuje działania ukierunkowane na pomoc dzieciom i pracę
z rodzicami oraz współpracę ze specjalistami w ramach zespołu terapeutycznego.

Zadaniem terapii psychologicznej jest wspieranie rozwoju osobowości, który to proces z uwagi na niepełnosprawność ucznia i wynikające z niej ograniczenia w eksplorowaniu otoczenia i nabywaniu doświadczeń bywa istotnie zablokowany. Zatem nacisk kładziemy na wyzwalanie u dzieci autonomii poprzez rozwijanie umiejętności dokonywania samodzielnych wyborów, motywowanie uczniów do podejmowania nowych zadań, wyzwań, sprzyjających rozwijaniu poczucia wiary we własne możliwości, pewności siebie , stanowczości w działaniu, sprawczości i poczucia kontroli nad otoczeniem, a także szeregu cech i umiejętności, które pozwolą na pełny rozwój potencjału dziecka, czerpanie satysfakcji z własnej aktywności i niezależności oraz nawiązywanie pozytywnych relacji interpersonalnych z terapeutami i rówieśnikami.