Dzieci pięcioletnie obowiązane są odbywać roczne przygotowanie przedszkolne od roku szkolnego 2011/2012. Rodzice mają prawo wyboru dowolnej, najbardziej odpowiadającej im ofertą placówki, muszą też zdecydować, czy chcą zapisać maluchy do przedszkola czy szkoły podstawowej.

Co mówi prawo?

Od dnia 1 września 2011 r. „dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym zorganizowanym
w
przedszkolu, szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.”.

Oznacza to, że w roku szkolnym 2015-2016 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte będą wszystkie dzieci urodzone w 2010 r.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko  w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.

Nauczanie

Edukacja pięciolatków oparta jest na podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Treści i metody pracy są dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Podstawową formą edukacji dziecka jest zabawa i różnorodna działalność, związana z prawidłowym rozwojem procesów poznawczych, uzyskaniem dobrego poziomu koordynacji wzrokowo-ruchowej, gotowości do nauki czytania i pisania oraz przygotowanie do podjęcia nauki szkolnej.

Metoda Dobrego Startu w oddziałach zerówkowych „Karuzeli”

Niepubliczne placówki prowadzone przez Stowarzyszenie „Karuzela” oprócz obowiązkowej podstawy programowej prowadzą w oddziałach zerówkowych różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, wspomagające u dzieci rozwój nauki czytania i pisania, m.in. Metodę Dobrego Startu, w której uczestniczą przedszkolaki wraz z rodzicami.

PODSTAWA PRAWNA:Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.) zwana dalej „ustawą o systemie oświaty”.