"Literacki Czwartek" - Muminki

"Literacki Czwartek" -  Muminki

Dziś rozpoczęliśmy cykl „Literackich Czwartków”. Gościem w przedszkolu była pani Beata Drozdowska, dyrektor Klubu Środowisk Twórczych i Galerii ”Łaźnia”, która zaprezentowała dzieciom kilka najciekawszych jej zdaniem, fragmentów z „Muminków” Tove Jansson.

Korzystając z okazji, zadaliśmy Pani Dyrektor kilka pytań.

- Czy „Muminki” to właśnie Pani ulubiona lektura z dzieciństwa?

- Moją ulubioną książką z dzieciństwa były „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, natomiast „Muminki” odkryłam w latach 80-tych, kiedy urodził się mój syn i to jemu właśnie czytałam te czarodziejskie opowieści.

- Dlaczego Pani zdaniem, warto czytać?

- Żyjemy w czasach kultury obrazkowej, a samo oglądanie nas zubaża. Tylko czytając możemy rozbudzić swoją wyobraźnię i nie ruszając się z miejsca przeżyć wiele intelektualnych przygód. Szczególnie ważne jest czytanie w młodym wieku.

- Co poradziłaby Pani rodzicom, których dzieci nie lubią czytać?

- Samemu czytać! Niech książka będzie obecna w domu. Dzieci są świetnymi obserwatorami. Czytajmy! I liczmy, że wychowanie przez własny dobry przykład przyniesie w końcu efekt.